Krémové avokádové rizoto

Pravý sympatizant Stravy zelených by si mal niečo zelené urobiť aj na slávnostný nedeľný obed. Tentokrát mám pre vás potešujúci recept, pri ktorého príprave nemusíte stáť pri plotni celú večnosť a je super ľahký. Teda, iba v tom prípade, ak vám nerobí problém uvariť a nepripáliť ryžu (ako nie až tak dávno mne:P). Čo s avokádom okrem guacamole? Pýtate sa možno viacerí. Mne napadlo urobiť si z neho rizoto a musím sa pochváliť, bolo safra dobré. 

Aj keď si mnohí Slováci myslia opak, rizoto nie je suchý kopček ryže doplnený kde tu o nejaký hrášok či mrkvu. Pravé rizoto je kašovité a také chutí najviac aj mne. V tomto avokádovom rizote však nenájdete víno, maslo či parmezán, ale len samé zdravé veci a aj tak je výborné a krémové. Základ je hnedá ryža, ktorá je na rozdiel od bielej pre organizmus omnoho prospešnejšia – obsahuje mnoho vlákniny, minerálov i vitamínov. Ryžu pred varením nepreplachujeme, aby nestratila škrob, vďaka čomu bude rizoto mazľavé. Na oživenie okrem avokádového krému som dala do rizota sušené paradajky a posypala som ho na záver superzdravými mungo klíčkami. Poďme na to.

Čo budete potrebovať: (cca 5-6 porcií)

  • 500 g hnedej ryže
  • 2 avokáda
  • sušené paradajky
  • citrónová šťava
  • 1 ks cibuľa
  • bazalka (najlepšie čerstvá, ale môže byť i sušená, dajte jej tam však viac)
  • 3 pl lahôdkového droždia
  • jablčný ocot (nemusí byť)
  • mungo klíčky na posypanie
  • čierne korenie, morská soľ

avokado rizoto

Ako na to:

1. Na kocky nakrájanú cibuľu opražte na kokosovom oleji do sklovita. Pridajte neprepláchnutú hnedú ryžu a chvíľku ju opražte.

2. Potom ju zalejte osolenou vodou (aby bola hladina tak cca 2 cm nad ryžou), môžete pridať aj za polievkovú lyžicu jablčného octa pre “vínovú” príchuť, a varte pod pokrievkou cca 45 minút (občas premiešajte), kým nezmäkne, ale musí byť i trochu chrumkavá. Rizotu rozhodne nesvedčí rozvarená ryžová kaša!

3. Medzitým, ako sa robí ryža, si pripravte avokádový krém – rozpoľte avokáda, vydlabte lyžičkou obsah, jednu polku si nechajte bokom. Vydlabaný obsah vložte do mixéra spolu s citrónovou šťavou a lahôdkovým droždím a rozmixujte. Ja som ešte doplnila trochu vody, aby bol krém viac jemnejší. Odloženú polku avokáda pokrájajte na kúsky. Na kúsky pokrájajte i sušené paradajky.

4. Keď je ryža uvarená (ak je v ryži ešte voda, nevadí, do krémovej konzistencie sa nám to hodí), vmiešajte do nej avokádový krém, avokádové kúsky a nakrájané sušené paradajky. Poriadne premiešajte. Ak ste neosolili dostatočne vodu, v ktorej sa ryža varila, môžete dosoliť. Ja som ju už vtedy posolila dosť, takže dosoliť som nemusela. Ochuťte bazalkou a čiernym korením.

5. Podávajte posypané mungo klíčkami.

Dobrú chuť!

avokado

Čas: do 55 min.

Obtiažnosť: ☆

Strava zelených aj na Facebooku – nezmeškaj žiaden recept!:)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s