Vegán v Krakove

Hektické leto uzatvoril v mojom prípade až koncoseptembrový výlet do poľského Krakova. Chystala som sa do tohto mesta už dlhšie, ale vždy mi do toho niečo prišlo. Síce som tam bola už ako malé ucho v rámci výletu zo základky, ale uznajte, že dvojhodinovou rýchloprechádzkou po všetkých pamiatkach mesto určite dobre nespoznáte.

A čo pokladám za najlepší spôsob, ako spoznať mesto? No predsa cez jedlo! Už skôr som počula, že Krakov (i Varšava) je vegánsky raj, a tak som frajera pred cestou vystríhala (alebo skôr potešila?), že toto bude food trip! A tak aj bolo. Krakov JE naozaj vegan raj a ani zďaleka som nenavštívila toľko reštaurácií, bistier či kaviarní, koľko som mala na pláne. Pri plánovaní som totiž zabudla na malinký detail – že naše bruchá nie sú nafukovacie. Plus neviem čím to je, ale v Krakove som bola z jedla plnšia omnoho skôr, než v Bratislave, doma jedávam o dosť viac 😀 Ale aj tak sme za tri dni pochodili a najedli toho dosť, takže vám mám čo odporučiť. Treba ešte podotknúť, že v Krakove je i lacnejšie než v Bratislave, možno aj preto, že je tam väčšia konkurencia vegánskych prevádzok. Na jednej ulici sme niekedy našli aj tri vegánske stravovacie zariadenia, o čom môžem v Bratislave snívať. A jedlo vám urobia v pohode aj po jedenástej večer. No raj. K celkovej spokojnosti prispelo aj bezchybné teplúčke počasie bez jedinej spŕšky, nádherné jesenné sfarbenie početnej zelene (v Krakove je mnoho stromov, parkov a prírody všeobecne) a krásne prostredie. Určite must-visit pre každého vegána! Ale choďte radšej až na jar, zima tu vraj nie je až taká čarovná 🙂

Našou prvou zastávkou bolo Café Mlynek na námestí Wolnica v krásnej židovskej štvrti Kazimierz. Čítala som skôr na Happy Cow o ich božských vegánskych raňajkách, no to, čo napokon prišlo, nám doslova odpálilo dekel. Za cenu ani nie 5 eur za porciu sme sa najedli skoro na celý deň, také boli bohaté. Na obrovských tanierov prišli tri výborné nátierky, kopec čerstvej zeleniny s dresingom, slivkové čatní a božské petržlenové pesto. Výborný chrumkavý chlebík, káva a džús v cene. Keď sme sa pustili do jedla, doniesli nám ešte na naše nechápačky niečo na štýl tofu praženice – nastrúhané tofu s mrkvou a jarnou cibuľkou a bolo to skvelé. Jedli sme to viac než dlho a aj tak sme nedokázali zjesť všetko, aj keď sme sa veľmi snažili. Café Mlynek odporúčam všetkými desiatimi!

cafemlynek

cafemlynek1cafemlynek3cafemlynek5

cafemlynek6

fb Strava zelených aj na Facebooku – nezmeškaj žiaden recept!:)

Naše ďalšie kroky smerovali do vychvalovaného Karma coffee v centre na ulici Krupnicza. Mysleli sme si, že tam robia len kávu a koláče, ale varili tam aj jedlo, takže to tam bolo dosť plné, ale miestečko sme si nakoniec našli. Na výber mali len z dvoch vegánskych koláčov, mysleli sme si, že ich bude viac, ale nakoniec sme si vybrali jeden s džemom a mandľami a bol k výbornej kávičke akurát.

 

Na večeru sme sa vybrali do najhipsterskejšieho podniku v meste – do opusteného komunistkcého hotela Forum, kde vznikol podnik Forum Przestrzenie, kde sa dá sedieť aj vonku na lehátkach a sledovať rieku. Je tam fakt krásne. Medzi jedlami mali aj vegánske možnosti, chceli sme si však dať aj pizzu, pretože mali v ponuke aj vegan pizzu. Dievča za barom nám však povedalo, že nemajú nejakú ingredienciu na vegan pizzu, tak nám ju neurobia. My že, však nevadí, urobte ju aj bez nej. Ale to, čoho sme sa dočkali, sme nečakali. Len pizza  cesto s paradajkovým základom a nakrájanou jarnou cibuľou 😀 Ešte šťastie, že nám k nej doniesli akúsi hráškovú nátierku či pesto, s ním to bolo celkom ok. Asi skrátka nemali svoj deň. Do Fóra sa ale určite oplatí ísť. Super atmosféra! A pri pohľade do ošuntelých okien hotela, na ktorých už rastie zeleň, máte zimomriavky a chceli by ste sa prejsť dnu. Za tmy. Alebo aj nie.

 

aforumaforum1

aforum2aforum3

Krásna štvrť Kazimierz a Caffé Zokna. Aj tam sa nájdu nejaké vegan možnosti, avšak sme ich neochutnali, lebo sme boli plní 😛

kazimierzkazimier1

V Krakove je mnoho vegan burgrární – my sme si vybrali tú najospevovanejšiu – Krowarzywu na Slawkowskej ulici blízko Rynku Glowneho. Počuli sme, že sa tu zvyknú tvoriť dlhé rady, našťastie, my sme až tak dlhý nemali. Ceny majú super, základ je zhruba 3 až 3,5 eura, a môžete si do burgru doplniť ešte suroviny podľa vášho výberu, alebo si dať vegan coleslaw šalát, čo sme aj urobili. Ja som si dala Seitanex – seitanový burger a frajer nejaký orechový špeciál. Ten bol suchší, ja som mala lepší 😛 Celkovo bol však burger riadne naprataný zeleninou, mungo klíčkami, sojanézou a mali sme problém ho zjesť. Takže si určite nenechajte ujsť ani túto prevádzku, alebo vyskúšajte aj Novu Krovu na námestí Wolnica, vraj robia tiež parádne burgre, chceli sme ísť, ale nemali sme voľno v žalúdku bohužiaľ :/

burger1burgerrburger2

Nevynechali sme ani reštauráciu Wiepole na ulici Wiepole. Ide o vegetariánsku reštauráciu v podzemí s veľmi relaxačnou atmosférou a elegantným dizajnom, kde by som sa nehanbila vziať ani vyberanejšiu vegan návštevu alebo osláviť tu niečo. Takáto vegan/vegetariánska reštuarácia mi u nás chýba. Dali sme si menu za cca 4 eurá jedna porcia. Veľmi dobrá zeleninová polievka a druhé jedlo karfiolový stejk so sojanézovou omáčkou s pečenými zemiakmi a hranolkami. Bol taký dobrý, že sme ho zošrotovali v priebehu pár minút. Všetko výborné, aj jablkovo-kiwi-ananásový homemade džús. Ak by som žila v Krakowe, do tejto reštaurácie by som chodila stále! Mňam.

awiepole4

awiepole3
Nie príliš vábne vyzerajúca fotky, ale bolo to výborné

 

Potom sme zašli do kaviarne Miazsz na námestí Jana Matejki, kde mali niekoľko vegánskych koláčov na výber – dali sme si krémový mrkvový s kokosovým mliekom a orechový. Oboje výborné, jeden fakt sýty koláčik za necelé dve eurá. No nekúp to. Káva výborná, interiér bol krásny tiež, len hudbu by mohli hrať lepšiu 😀 Ale aj to snáď raz bude.

Našou poslednou gastro štáciou bola nová vegánska reštaurácia Veganic na ulici Dolnych Mlynow, čo je nové hipster centrum pre mladých, ktoré vzniklo na mieste dovtedajšieho parkoviska (áno, čítate dobre, v Bratislave by to bolo presne naopak) obkoleseného starými fabrikami z 19. storočia. Je tu mnoho nových dizajnových barov, hudobných klubov či galérií. Sedí sa vonku na paletách, plážových lehátkach pod korunami stromov s krásnym osvetlením. Žiadne zatváračky o desiatej. Úžasné. No ale späť k reštaurácii. I keď názov napovedá, nie je vegánska, ale vegetariánska. Majú tu však väčšinu vegánskych jedál. Reštaurácia má naozaj krásny interiér a je fakt OBROVSKÁ. Takú veľkú vegetariánsko vegánsku reštiku si neviem v Bratislave, bohužiaľ, zatiaľ predstaviť. Škoda. Dala som si akési fašírky s červenou vínovou omáčkou, ktorá chutila po ružiach. Áno, ružovú omáčku som ešte nejedla. Síce trošku drahšia reštaurácia na krakovské pomery, ale nič strašné. Ak chcete zažiť nové chute a rozšíriť si gastro vegan obzory, určite sem choďte. Bohužiaľ, fotografie jedla nemám, pretože nám svietila lampa priamo do jedla a fotky vyzerali otrasne:D Tak aspoň interiér:

aveganic2

 

A to je všetko (okrem nejakých drobností), čo sme vládali zjesť. Chceli sme sa ísť ešte pozrieť do mnohých reštaurácií, napríklad do ospevovanej vegánskej sushi reštiky Pod Norenami, ale keďže sme nemali rezervačku, nepustili nás 😀 Po výlete do Krakowa musím skonštatovať, že Bratislava má ešte toho po stránke vegánskej gastro ponuky toho veľmi veľa dobiehať, čo sa množstva reštaurácií týka, i otváracích hodín. Snáď raz. A do Krakowa sa chystám určite opäť. A do Varšavy, čo je 4. najvegan friendly mesto v Európe, tiež. Vy choďte tiež 🙂

 

fb Strava zelených aj na Facebooku – nezmeškaj žiaden recept!:)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s