Výroba seitanu

Keďže v mojich receptoch často využívam milovaný seitan, rozhodla som sa urobiť samostatný článok, kde vysvetlím, ako ho robím ja. Nevyrábam ho prácne z múky, kde je potrebné vymývať škrob a celá príprava sa tak značne predĺži, ale kupujem pšeničný proteín, ktorý dostanete napr. v obchodoch pre športovcov (ja kupujem odtiaľto). Mnoho ľudí kupuje predražený Seitan fix, čo je to isté, len pod iným názvom. Pšeničný proteín, ktorý kupujem ja, stojí 1 kg iba cca 4 eurá a vydrží mi naozaj dlho, takže lacnejšie to už asi ani nejde. Ideme teda na postup výroby základného seitanu:

1. Platí, že na jeden hrnček pšeničného proteínu pripadá 1 hrnček vody/zeleninového vývaru (s vývarom chutí seitan o čosi lepšie). Pamätajte však, že hmota, ktorá vám zmiešaním proteínu a vody vznikne, sa varením ešte zdvojnásobí. Pred zmiešaním proteínu s vodou ho osoľte, môžete pridať aj iné korenia (ja to tak robievam vždy – napr. chilli, čierne korenie, taco mix, gyros korenie alebo i trochu sójovej omáčky, podľa toho, čo bude výsledný recept).

seitan1

2. Po zmiešaní s vodou/zeleninovým vývarom vám vzíde takéto cesto, ktoré nechajte hodinu (ak máte čas, môžete i dlhšie) odležať v chladničke.

seitan2

3. Po odležaní hmotu nakrájajte na vami požadovaný tvar (rezeň, kocky, slíže atď.).

seitan3

4. Nakrájaný seitan vhoďte do vriacej vody (osolenej, so zeleninovým bio bujónom…) a prikryte. Občas premiešajte. Po cca 15-20 min. vám bude seitan rachotiť pod pokrievkou a keď ju zodvihnete, prekvapí vás jeho dvoj- až trojnásobný objem.

seitan4

Seitan môžete po vybratí z vody pre lepšiu chuť ešte marinovať v rôznych nálevoch, omáčkach, koreniach a pod. (aj tu platí, že čím dlhšie, tým lepšie). Po marinovaní ho môžete do chrumkava prudko opiecť na panvici alebo je výborný i pečený v trúbe.

Ak vám nejaký seitan ostal, môžete ho dať zamraziť.

Dĺžka prípravy: 1,30 hod. vrátane odležania v chladničke bez marinovania.

fb Strava zelených aj na Facebooku – nezmeškaj žiaden recept!:)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s